Apple släpper viktiga säkerhetsuppdateringar
Vanligtvis brukar vi få uppdateringar från Apple i början av veckan, men nu har en allvarlig bugg hittats i Safari som används i aktiva attacker och där måste åtgärdas direkt.
Under fredagen släppte Apple uppdateringar i form av iOS 14.4.2, iPadOS 14.4.2 och watchOS 7.3.3. Alla uppdateringar innehåller ”viktiga säkerhetsuppdateringar och rekommenderas för alla användare”.
Apple har även släppt en uppdatering till iOS 12, närmare bestämt iOS 12.5.2. Så alla användare som har enheter med iOS 12 bör också installera denna uppdatering snarast.
Uppdateringarna åtgärdar en allvarlig bugg i Safari som hackare enligt uppgift redan utnyttjar. Så vi rekommenderar att ni installerar dessa uppdateringar direkt, men glöm inte att göra en säkerhetskopia mot iCloud innan.