Apple Podcasts kan få prenumerationstjänst imorgon
Spår har hittats i iOS 14.5-betan att Apple planerar att införa en prenumerationstjänst i Apple Podcaster väldigt snart.
Spotify har sedan ett bra tag tillbaka satsat mycket på podcast som ni säkert märkt. Företaget har köpt upp olika poddar till deras exklusiva plattform och vi har sedan dess väntat på en reaktion från Apple. Nu ryktas det om att det kan vara något på gång.
Ryktet säger att Apple redan under morgondagens ”Spring Loaded”-event eventuellt släpper en prenumerationstjänst till sin podcastplattform, ett alternativ till alla reklamfinansierade poddar. En tjänst där Apple finansierar exklusiva poddar med prenumerationsavgifter istället för reklam.
Något som också stärkts i senaste betan av iOS 14.5 där Steve Moser hittat en ”konto-knapp” istället för notisinställningar som bytt plats i appen.
Ännu ett tecken, som hittats av AppleInsider, är att man just nu inte kan lägga till nya podcasts via iTunes Connect.

En annan liten förändring i kommande iOS 14.5, som vi tidigare skrivit om, är att vi nu kommer ”följa en podcast” istället för att prenumerera på dessa i Apple Podcasts.
Källa: MacRumors